Systemy bukmacherskie – płatne typy i sure bets
Systemy bukmacherskie to absolutna podstaw dla wszystkich graczy pragnących zarabiać na zakładach bukmacherskich. Obstawianie bez żadnego systemu w zdecydowanej większości przypadków jest skazane na porażkę. Sprawdźmy zatem, jakie systemy bukmacherskie cieszą się największą popularnością w arsenale najlepszych typerów. Jak obstawiać mecze systemem? Wybór odpowiedniego systemu zależy od kilku podstawowych aspektów. Choć profesjonalni gracze korzystają z

Systemy bukmacherskie to absolutna podstaw dla wszystkich graczy pragnących zarabiać na zakładach bukmacherskich. Obstawianie bez żadnego systemu w zdecydowanej większości przypadków jest skazane na porażkę. Sprawdźmy zatem, jakie systemy bukmacherskie cieszą się największą popularnością w arsenale najlepszych typerów.

Jak obstawiać mecze systemem?

Wybór odpowiedniego systemu zależy od kilku podstawowych aspektów. Choć profesjonalni gracze korzystają z przynajmniej kilku różnych strategii, na początku warto wybrać maksymalnie dwa trzy systemy na których będziesz bazować. Od czego zależy wybór odpowiedniego systemu?

 • Kapitał na zakłady bukmacherskie – istotną rolę w systemach bukmacherskich odgrywa przemyślane stawkowanie. W przypadku niektórych strategii, przede wszystkich tych bazujących na progresji, gracz musi dysponować odpowiednio wysokim budżetem. W przypadku mniejszego kapitału na grę, należy wybierać ostrożniejsze strategie, które przede wszystkim skupiają się na zminimalizowaniu ryzyka strat.
 • Czas jakim dysponujesz – niektóre systemy bukmacherskie wykorzystują zaawansowane techniki analizy meczowej. Jeżeli nie dysponujesz wolnym czasem by odpowiednio przygotować swoje typy, powinieneś wybrać strategie wymagające niższej skuteczności trafień. Dobrym przykładem jest progresja. Nawet przy niskiej skuteczności, system ten pozwala na zanotowanie regularnych zysków.
 • Twoje nastawienie – każdy człowiek dysponuje innym poziomem odporności na stres. Jeżeli masz mocne nerwy, możesz wybierać systemy bukmacherskie obciążone dużym ryzykiem. Jeżeli jednak cenisz sobie spokój, powinieneś wybrać strategie skupioną na niewielkich zyskach, ale minimalizująca ryzyko dużych strat.

Strategie gry – płatne typy

Płatne typy również są pewnym systemem obstawiania zakładów bukmacherskich. Kluczowym elementem jest tutaj wybór odpowiedniego dostawcy typów. Niestety w Internecie nie brakuje stron oferujących płatne typy, ale zdecydowana większość z nich nie prezentuje wysokiego poziomu. Jeżeli jednak interesuje Cię system wykorzystujący umiejętności innych, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach jakimi powinieneś się kierować przy wyborze płatnych typów:

 • Udokumentowana rzetelność gracza – osoba, od której chcesz zakupić typy, powinna posiadać udokumentowaną historię zakładów bukmacherskich. Powinny to być screeny, na których istnieje możliwość zweryfikowania, że należą do tego samego gracza. Jeżeli na stronie wyświetlają się wyłącznie wygrane kupony, istnieje duża szansa, że natrafiłeś na oszusta. Nawet najlepsi typerzy nie są w stanie uzyskać skuteczności 100%. Co więcej, profesjonalni gracze często wykorzystują systemy bukmacherskie nastawione na wysoki Yield. W tym przypadku, skuteczność trafień wcale nie odgrywa kluczowej roli.
 • Współczynnik Yield – jest to proporcja zysków to kosztów, czyli stawek wydanych na zakłady bukmacherskie. Im wyższy Yield dodatni, tym lepsze płatne typy. Bardzo często, wysoki Yield jest znacznie lepszym wyznacznikiem umiejętności gracza niż skuteczność trafień.
 • Wiarygodność oferty – autor płatnych typów jest w stanie klarownie opisać Ci usługę za jaką płacisz. W ten sposób powinieneś dowiedzieć się, na jakie kupony możesz liczyć, jaki potencjalny zysk mogą zagwarantować Ci płatne typy gracza, a także z jaką częstotliwością będziesz je otrzymywać. Unikaj ofert obiecujących gruszki na wierzbie.

Systemy bukmacherskie skupione na płatnych typach są adresowane przede wszystkim do graczy, którzy nie lubią stresu oraz chcą uniknąć nerwów przy obstawianiu własnych zakładów. Jest to również strategia dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu na analizy meczowe. Kapitał jakim powinieneś dysponować zależy od systemu jaki stosuje gracz oferujący płatne typy. Rzetelny typer z cała pewnością zaoferuje Ci możliwość dostosowania zakładów do Twojego kapitału.

Progresja bukmacher – systemy bukmacherskie bazujące na progresji


Najpopularniejszymi systemami są bez wątpienia strategie wykorzystujące progresje. Wymagają one dużego nakładu kapitału, a także stalowych nerwów. Jednak właściwie zastosowana progresja bukmacher niemal zawsze zagwarantuje Ci zysk, nawet przy bardzo niskiej skuteczności trafień. Prezentujemy dwa najpopularniejsze systemy bukmacherskie skupione na progresji:

Progresja prosta – system Martinagle

To najpowszechniejszy system wykorzystywany przez niezliczoną ilość graczy. W zamyśle chodzi tu o podwajanie stawki w przypadku nietrafionych zakładów. Niezależnie od skuteczności Twoich typów, ostatni wygrany kupon zawsze przyniesie Ci zysk i zwróci straty. Podstawowym warunkiem skutecznej progresji są kursy bukmacherskie o wartości przynajmniej 2,00. Zawsze zaczynaj od niewielkiej stawki nieprzekraczającej 1-5% Twojego kapitału. Jeżeli kupon zakończy się pomyślnie, następny zakład zagraj za taką samą stawkę. W przypadku przegranego kuponu, zwiększ stawkę dwukrotnie. Postępuj w taki sposób aż do wygranego kuponu. Przykład skutecznej progresji:

Stawka zakładu Kurs Wygrana / Przegrana Zysk / Strata
5,00 2,00 Przegrana – 5,00 – 5,00
10,00 2,00 Przegrana – 10,00 – 15,00
20,00 2,00 Przegrana – 20,00 – 35,00
40,00 2,00 Wygrana – 80,00 5,00

Tak wygląda klasyczna progresja bukmacher. Na cztery zakłady bukmacherskie wydałeś łącznie 75 złotych. Przegrałeś pierwsze trzy kupony, ale wygrałeś ostatni. Wygrana z czwartego kuponu wyniosła 80 złotych, a zatem zwróciła straty oraz przyniosła zysk w wysokości 5 złotych.

Zmodyfikowana progresja – ciąg Fibonacciego

W przypadku powyższej progresji prostej, stawka zakładu rośnie w szybkim tempie. Problemem jest zatem odpowiednio wysoki kapitał, który zabezpieczy Cię na wypadek dłuższej serii porażek. Złożona progresja bukmacher wykorzystująca ciąg Fibonnaciego, pozwala ograniczyć tempo wzrostu stawek. W przypadku tej strategii warto wybierać nieco wyższe kursy w okolicy 2,10 – 2,50. W przypadku przegranego kuponu, stawka przeznaczona na kolejny zakład jest sumą dwóch ostatnich stawek. W praktyce wygląda to następująco:

Stawka zakładu Kurs Wygrana / Przegrana Zysk / Strata
5,00 2,50 Przegrana – 5,00 – 5,00
5,00 2,50 Przegrana – 5,00 – 10,00
10,00 2,50 Przegrana – 10,00 – 20,00
15,00 2,50 Przegrana – 15,00 – 35,00
25,00 2,50 Wygrana –62,50 2,50

Ciąg Fibonnaciego wymaga nieco wyższych kursów, aby ostatni zakład przynosił niewielki zysk. Łącznie na pięć zakładów bukmacherskich wydaliśmy 60 złotych. Pierwsze cztery przegraliśmy, ale w przypadku ostatniego udało nam się odzyskać straty oraz zanotować niewielki zysk. Przy kursie 2,00 w ostatecznym rozrachunku bylibyśmy na minus. Jednakże zwiększenie kursu o 0,50 wydaje się korzystną alternatywą w sytuacji, gdy stawka na kolejne zakłady rośnie niemal dwa razy wolniej niż w przypadku progresji prostej.

Stawianie na pewniaki – strategia Sure Bets

W kontekście systemu bukmacherskiego, pewniak nie oznacza murowanego faworyta w starciu ze słabszą drużyną lub zawodnikiem. Określenie to dotyczy pewnego zakładu, który niezależnie od wyniku meczu zakończy się dla nas zyskiem. Systemy bukmacherskie Sure Bets wymagają jednak spełnienia kilku podstawowych warunków:

 • gracz musi posiadać otwarte konto u kilku bukmacherów.
 • obstawiane wydarzenie musi mieć dwutorowy wynik (bez możliwości remisu).
 • sure bets to niezwykle rzadkie zjawisko. Znalezienie go wymaga cierpliwości.

Strategia sure bets wykorzystuje pomyłki bukmacherskie w szacowaniu wysokości kursów bukmacherskich. Niekiedy, kursy na jedną ze stron są mocno zawyżone, co w zestawieniu z kursami u innego bukmachera może tworzyć surebet. Aby lepiej określić działanie tej strategii, posłużymy się konkretnym przykładem:

 • Obstawiamy mecz tenisowy pomiędzy: Rogerem Federerem oraz Novakiem Djokoviciem
 • Bukmacher X oferuje kursy: 1,20 na Federera i 3,00 na Djokovicia
 • Bukmacher Y oferuje kursy 1,60 na Federera i 2,20 na Djokovicia

Gracz stawia zatem 100 złotych na Federera u Bukmachera Y, natomiast u Bukmachera X 55 złotych na Djokovia. Gracz wydał na zakłady 155 złotych.

Jeżeli wygra Federer – 100 * 1,60 = 160 złotych, czyli 5 złotych zysku

Jeżeli wygra Djokovic – 55 * 3,00 = 165 złotych, czyli 10 złotych zysku

Oczywiście powyższy przykład jest czysto hipotetyczny. Bardzo rzadko zdarzają się bowiem takie różnice kursów u różnych bukmacherów. Szczególnie, że serwisy nawzajem sprawdzają oferowane kursy i w razie wystąpienia sure bets czyli pewniaków, obniżają udostępnione kursy. W realnych zakładach bukmacherskich surebety zdarzają się na mało popularnych wydarzeniach, na których kontrola kursów jest znacznie mniejsza. Dodatkowo, różnice kursów są znacznie mniejsze i wymagają stawiania bardzo wysokich kwot w celu uzyskania pewnego zysku.

UWAGA: Legalni bukmacherzy w Polsce pobierają 10% podatku od jednorazowej wygranej powyżej 2280 PLN. Ten fakt również należy uwzględnić przy strategii opartej na sure bets.

Systemy bukmacherskie optymalnego stawkowania

Systemy bukmacherskie nie zawsze dotyczą odpowiedniego sposobu stawiania zakładów bukmacherskich. Istnieją również strategie polegające na wykorzystaniu prawdopodobieństwa. Na jego podstawie oblicza się opłacalność zakładu i ustala odpowiednią stawkę na kupon. Najpopularniejszym przykładem tej metody jest oczywiście Valuebet. Prawdopodobieństwo w formie ułamka procentowego mnożymy przez kurs. Valuebet spełnia poniższe założenie:

Prawdopdobieństwo * Kurs > 1 ; Przykładowo -> 0,70 (70%) * 1,80 = 1,26

Value bet często nazywa się kursem przeszacowanym, w którym bukmacher nie docenia szans jednej ze stron na wygranie meczu. Kluczem do sukcesu w tym systemie jest optymalna analiza meczowa pozwalająca na określenie realnego prawdopodobieństwa.

Niezwykle ciekawą metodą wykorzystującą prawdopodobieństwo jest również system Kelly. To matematyczny sposób obliczenia stawki, jaką maksymalnie powinniśmy przeznaczyć na zakład bukmacherski. Choć system Kelly’ego był wykorzystywany w świecie ekonomii do ustalenia wielkości inwestycji, metoda ta znajduje świetne zastosowanie również w bukmacherce. Maksymalną stawkę jaką możemy przeznaczyć na dany zakład bukmacherski oblicza się na podstawie wzoru:

Stawka = [K * (p * k – 1)] / (k – 1), gdzie:

K – Kapitał, którym dysponujesz na zakładach bukmacherskich

k – kurs na interesujące Cię wydarzenie sportowe

p – prawdopodobieństwo danego rezultatu w formie ułamka liczbowego.

Polecane wpisy
Bonus na start
1020zł + 20zł freebet
MEGABONUS